Slip Ringler Nedir? Nasıl Çalışırlar? Leave a comment

Slip ringler elektrik güç ve sinyalini sabit bir yapıdan hareketli bir yapıya iletmeye yarıyan elektromekanik cihazlardır.

Çalışma Prensibi

Güç ve sinyal iletiminin sağlanabilmesi için sistemin hareketli ve sabit parçalarında yer alan iletkenler arasında sürekli bir temas bulunması gerekir.Bunun için ihtiyaç duyulan ve en uygun çözüm slip ring cihazlarıdır.

Mile Geçmeli Slipring

Fırçasız Slipring

Bir slipring temel olarak fırça, yüzük (yalıtkan yüzeyler ile ayrılmış iletken şeritler) ve koruyucu gövde olarak adlandırılan üç parçadan oluşur. Sistemin hareketi süresince bu elektriksel teması korumak amacıyla fırça bloğu, yüzük bloğu iletkenleri üzerinde sürülür. Bahsedilen bu temas ile slip ring mekanizması istenilen sinyal ve datayı bir parçadan hareket halinde olan diğer parçaya aktarır. Böylelikle, slipring kullanıldığı uygulamanın performansını arttırır, kablaj hasarı riskini ortadan kaldırır ve tüm işlemi basitleştirir.

Slip Ring Çeşitleri

Slip ringler ilgili uygulamaya göre bir çok değişik kontak teknolojisiyle üretilebilir. Kullanılan kontak teknolojisine göre dört ana çeşit slip ring vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; karbon fırça kayma halkaları, akışkan metalller,fiber optik slip ringler ve fiber brush teknolojili slip ringlerdir.

Slip ringler kablosuz, kapsül, mile geçmeli, pankek, minyatür ve hibrit olmak üzere birçok farklı ebat ve şekilde üretilirler. Projenize en uygun  slip ring çeşidinin belirlenebilmesi için ilgili uygulama hakkında çeşitli detayların  bilinmesi gerekir.Elektrik güç ve sinyalinin yanında data(Ethernet,USB) ve akışkan iletimi yapabilen slip ring çeşitleri de mevcuttur.

Bununla birlikte, müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmek için müşteriye özel slip ringlerde dizayn edilebilmektedir.

Kullanım Alanları

Slip ringler savunma sanayi, paketleme makineleri, kablo tamburları, rüzgar türbinleri, tekstil makineleri, robotik kol gibi geniş bir uygulama alanına sahiptir. Buna ek olarak bütün sinyal ileten döner aksama sahip cihaz ve makinelerde slip ring cihazları kullanılır.

Slip ring ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir