Bilgi Bankası

Slip ring (Döner elektrik konnektörü, iletişim bileziği, akım toplayıcı kolektör, döner elektrik iletimi ünitesi) nedir?

Elektromekanik bir ürün olan slip ring elektriksel gücü ve elektrik sinyallerini sabit bir yapıdan dönen bir yapıya iletimini sağlamak için kullanılan bir üründür.

Dönen bir yapı üzerine elektrik güç ve sinyallerini aktarabilir miyim?

Slip-ring aralıklı, kesintili veya sürekli dönmesi istenen her elektromekanik sistemde güç ve/veya veri iletimi için kullanılabilir. Bu ürünler mekanik performansı artırarak, çalışma esnasında dönen kısım ile sabit kısım arasında kablo bağlantılarının zarar görmesi engellenerek hareketli sisteme veri ve güç akışı sağlanır.

Ayrıca özel olarak üretilen çok arayüzlü slipringler de mevcuttur. Bu özel modeller de  elektriksel güç ve sinyallerin yanında tek ve çok kanallı fiberoptik bağlantılar ve pnömatik/ hidrolik sistemler için gaz ve akışkanların iletimi tek bir ürün üzerinden sağlanabilir.

Döner elektrik arayüzleri, akım toplayıcı iletişim bileziği, fırça tutuculu bilezik sistemi, dönen elektrik konnektörleri, kollektör, fırdöndü, döner mafsal veya döner elektrik eklemleri olarakta adlandırılır. En yaygın kullanımı slipring motorlar, elektrik generatörleri, paketleme makineleri, kablo tamburları, döner kameralar, rüzgar türbinleri, döner sistemlere, kontrol devrelerine güç transferi ve analog veya dijital sinyaller içeren dataları iletmek için her sistemde kullanılabilir.

Uygun slip ring fiyat ulaşabilmek için bizi arayın. fırça bilezik sistemi, slip ring çözümleri, döner kablo mafsalı, slip ring fiyat.

Slip Ring Çeşitleri Nelerdir

Slipringlerin geniş kullanım yelpazesi ile ilgili olarak, kullanıcı gereksinimlerini karşılamak için farklı konfigürasyonlar ve malzemeler altında farklı kontak teknolojileri çözümleri geliştirilmiştir. Şimdi kontak teknolojisine göre 4 ana tip var, bunlar Karbon Fırça Kayma Halkası (İletken Blok), Akışkan Metal, Fiber Fırça ve Kablosuz.

Bu teknolojiler altında, Pancake slip ringler, Pnömatik slip ringler, Minyatür slip ringler, kapsül slip ring, Mercury slip ringler, Kablosuz slip ringler, USB slip ringler gibi bileşen ve endüstri gereksinimlerine bağlı olarak çok çeşitli slipring ürünleri bulunmaktadır. Aşağıdakiler gibi su geçirmez kayma halkaları, Ethernet Kayma Halkaları ve Fiber Optik kayma halkaları.

En uygun slip ring fiyatları…

Pancake Slip Ring

Bu slipringin şekli düzdür, bunun için bu tip Düz Slipring veya Plakalı Slipring olarak da bilinir, bu tipte iletkenler düz bir disk üzerine yerleştirilecek ve eşmerkezli halkalar merkezde yer alacaktır. dönen bir şaft, bunun için, bu düzenleme daha fazla ağırlığa ve hacme sahiptir ve daha büyük kapasitansa ve daha fazla fırça aşınmasına sahiptir.

pankek slip ring

Pnömatik Slip Ring

Bu tip kayma halkası, pnömatik basıncı veya boşluğu statik bir girişten dönen bir çıkışa iletmek için kullanılır. Bu arada, 360 derece dönerken sıvı bağlantısını stabilize eder ve ayırır.
Pnömatik kayma halkaları çoğunlukla ticari ve endüstriyel tesis ekipmanlarında, açık deniz sondaj kulelerinde ve jeoteknik aletlerde kullanılır.

Minyatür Slipring

Bu tip kayma halkası, sabitten hareketli veya döner sistemlere, özellikle düşük kontrol sinyalleri gerektiren sistemlere sinyal ve güç iletilmesi gereken küçük cihazların kullanımına uyacak şekilde küçük boyutta tasarlanmıştır.
Bu tür kayar halkaların boyutu, kontrol panelleri, video vericileri ve sensörler gibi tıbbi ve elektrikli cihazlarda kullanım için ideal olmalarını sağlar.

Kapsül Slipring

Bu tip slipringler, güç ve sinyal iletiminin gerekli olduğu uygulamalarda, özellikle CCTV uygulamalarında veya diğer uyarıcı iletimlerde video sinyallerini iletmek için yaygın olarak kullanılmaktadır.
Kapsül slip ring, alanın kritik olduğu yerlerde kullanım için onları mükemmel kılan, konsantre kapsam ve yüksek işlevin bir karışımıdır. Bunun yanı sıra, bu tip, iletim süreçleri sırasında yüksek performans, daha uzun ömürlü, düşük gürültü ve azaltılmış parazit sağlamak için altın üzerine altın bağlantılar kullanır.

Fırçasız Slipring

Bu tip kayma halkaları, iletken ortam olarak sıvı cıva metali kullanır. Döndürme işlemi sırasında sıvı cıva, sabit parça ile dönen yapı arasında bir bağlantı bağlantısı oluşturacaktır.
Bu tip kayma halkasının özelliği, düşük sarkma direnci ve daha az gürültü ile yüksek stabilite bağlantısı sağlamasıdır.

En uygun slip ring fiyatları…

Fiber Optik Rotary Joint (FORJ)

Özel bir slip ring türü olarak sınıflandırılır, çünkü büyük miktarda veri iletilmesi gerektiğinde dönen arayüzler boyunca sinyalleri iletmek üzere tasarlanmıştır.
Fiber optik rotary jointler, fiberin temel faydalarını uçtan uca korur ve sürdürür. Ve esas olarak iki yönlü ve dört yönlü fiber optik konektörleri iletmek için kullanılırlar, bunun için, fiberin çapı küçük olduğundan ve tek modlu fiberin çapı sadece 9 nm olduğundan tasarım dikkatli bir şekilde oluşturulmalıdır. Bu nedenle tasarım, ürünün yapısını işlemeyi zorlaştıran kesinliği korumalıdır.
Bu tip slip ringler uygulamada; sensör sinyal yönetimi, HD video iletim sistemi, radar ve video izleme sistemi, tıbbi ekipman, mikrodalga iletişimi vb.

 

En uygun slip ring fiyatları…