Otomasyon Sistemleri

Otomasyon sistemleri için sanayi üretimi, genel olarak büyük ölçekleri, standart haline gelmiş işletimi, üst düzey üretim teknolojilerini, kusursuz ürün kontrol sistemlerini, uygun lojistik sistemi, sıkı yönetim ve kontrol araçlarını, iyileştirme süreçlerini ve maliyet yönetimini kapsar. Bunların arasında üretim teknolojisinin geliştirilmesi, işletmenin giderlerini düşürmek, performansı artırmak ve ürün kalitesini artırmak esas amaçtır. Bu nedenle slip ring teknolojisi otomasyon sistemleri için çok büyük önem arz etmekdedir. İşlevi artırmak, performansı arttırmak, işleme kapsamını genişletmek için döner sistemlerin üzerinde kullanılan bir çok cihaz vardır. Bu cihazlar da ancak slip ring entegresi ile kullanılabilir vaziyette olabilirler.

Bir slip ringi projeye katarak, senkronize olarak güç ve sinyal aktarımı sağlanabilir. Bununla birlikte montaj için gerekli boşluğun yapısına göre ve gerekli olan iletken sayısına göre de çeşitli mekanik yapılarda ve iletken sayılarında slip ring üretimi ve tedariği sağlanabilir. Ayrıca müşterilerin farklı ihtiyaçlarına göre her türlü kompleks slip ring yapısı tasarlanabilir.

Döner Kapılar

Döner kapılar, alışveriş merkezleri, hastaneler, oteller, iş merkezleri, havaalanları ve daha birçok yapıda kullanılmaktadır. Döner kapıların üzerinde bazı sensörler bulunmaktadır. Bu sensörler sayesinde insan geçişleri sisteme iletilir. Böylece olası sıkışma veya birçok ihtimale karşı tetikte olunur. Bu sensörlerin döner kapının dönüşü esnasında çalışıyor olması gerekmektedir. Yani sabit bir mekanizmadan dönen kapı mekanizmalarına sinyal ve güç aktarımı gerekmesi durumu ortaya çıkar. Bu aktarım ancak slip ring kullanılarak sağlanabilir. Döner kapılarda genellikle pancake slip ring türü olan ve uzunluğu son derece düşük olan modeller kullanılır.

Döner Tablalar

Döner tablalar birçok alanda kullanılan otomasyon sistemleridir. Bu tablaların üzerinde uygulamaya göre değişen sistemler bulunmaktadır. Döner tablaların üzerindeki sistemlerin dönüş esnasında da çalışması gerekmektedir. Slip ringler, döner tablaların üzerinde kullanılabilecek her tür sistem için elektrik gücü, her çeşit sinyal, gaz ve sıvı iletimini sağlayabilmektedir.

Kablo Tamburları

Hareketli sistemlerde kullanılan kablo tamburları, sinyal ve güç iletimi sağlayan, esnek güç ve kontrol kablolarını sarmak amacıyla kullanılmaktadır. Kablo tamburlarının makarası üzerinde dönmekte olan kablolara gereken sinyal ve elektrik gücünün sabit yapıdan döner yapıya aktarımının sağlanması gerekmektedir. Bu aktarım slip ringler ile sağlanır.

Robot Uygulamaları

Robot sistemleri, çalışma hızı, insan gücüne olan ihtiyacı azaltması, yüksek verimliliği, işlem kapasitesi ve daha birçok faydası nedeniyle günümüzde birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanları ve kullanılan kurumların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Robotların en büyük öneme sahip olan parçalarından biri de slip ringlerdir. Slip ringler, sabit yapılardan dönen yapılara gerekli olan güç, sinyal ve gaz-sıvı iletimini mümkün hale getirir.

Test Ekipmanları

Test ekipmanları, uygulamanın yapısına bağlı olarak farklı yapılarda olan çok sayıda mekanizmayı bünyesinde barındırabilir. Bazı test ekipmanlarında sabit yapılara elektrik gücü ve sinyali aktarımı gerekir. Bu aktarımın sağlanabilmesi için slip ringler kullanılmaktadır.