Savunma Sanayi

360° dönüş sırasında güç ve sinyal aktarımı, savunma sanayi alanında birçok yüksek teknolojili askeri ekipman için gereklidir. Bu noktada ise işin içine slip ringler girmektedir. Askeri pazarda slip ringler giderek daha da önem kazanmaktadır. Askeri projelerce vazgeçilmez olan üst düzey kalite standartları, slip ringlerin istikrarlı, dayanıklı, ve bakım gerektirmeyen ürünler olmasını gerektirmektedir. Uygulamaların çeşidine göre bu gereksinimler şu şekilde olabilir; yüksek koruma, yüksek sıcaklık ve yüksek voltaj dayanıklılığı, anti-şok, anti-titreşim, düşük elektriksel gürültü ve iletim kaybı olmaması, 60db üzerinde izolasyon vb.

Askeri alanda bağımsız olmamız, yerli üretime ağırlık vermemizi gerektiriyor. Bu koşulu sağlamamız da ülkemizin askeri gücünü gittikçe daha güçlü hale geliyor ve sahip olduğumuz fazla sayıdaki askeri teçhizatlar ise yüksek teknoloji seviyemizi temsil ediyor. Günümüz teknolojisinde askeri teçhizatlarda otomasyona doğru bir eğilim var ve otomatik askeri robotların yakın gelecekte savaş alanlarında yerini alması bekleniyor.

Sıfır-parazitli ve büyük çaplı askeri uygulamalarda çeşitli sinyal türleri ve akım/güç iletmesi gereken yüksek standartlardaki slip ringleri, slip ring tedarikçisinin kalitesinin üst düzey bir seviyede olmasını gerektirmektedir. Bu konularda uzman firmaları seçmek, savunma sanayi için projeler geliştiren şirketlerin önceliği haline geldi. Tek işi slip ring olan firmamız, askeri firmalarla uzun vadeli işbirliği yaparak kaliteli bir slip ring üreticisi ve tedarikçisi olarak kabul edilmektedir.

Radar Sistemleri

Radarlar, alınan yüksek frekans sinyallerini döner sistemleri boyunca iletmektedirler. Slip ringler sayesinde bu sinyalleri dönen kısımlarından sabit olan kısımlara iletebilirler. Bu nedenle radarlarda genellikle yüksek frekans aktarımı yapabilen slip ringler kullanılmaktadır. Ortalama bir radardaki slip ring yaklaşık 30 yıl kullanılabilir. Bu nedenle radarlarda kullanılan slip ringlerin çok dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları bir gerekliliktir. Radarlar için tasarlanan slip ringlerin özellikleri; yüksek frekans sinyalleri iletebilme, optik veya RF sinyalleri taşıyabilen kanal entegrasyonu, tüm BUS sistemlerini taşıyabilme özelliği ve düşük bakım ve yüksek güvenilir iletim özelliğidir.

Simülasyon Sistemleri

Yüksek teknolojiye sahip olan bazı simülasyon sistemleri, gerçekliğe yakın olması adına sistemlerini fiziksel olarak hareket ettirmelidirler. Bu sistemlerin dairesel hareket yapması gerektiği durumlar da vardır. İşte bu noktada sabit yapıdan dönen yapıya sinyal ve güç aktarımının sağlanması gerekmektedir. Bu aktarımı gerçekleştirmek için slip ringler kullanılmalıdır.

Silah Sistemleri

İletim türleri, silah sistemlerinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çözümler emniyet amacıyla uzaktan veya gerektiği taktirde koruyucu zırh altından kontrol edilebilir. Zırhlı araçların silah sistemlerinin kontrolü için slip ringler kullanılır. Bu slip ringler, gerekli olan databus sinyallerini, yüksek güç, düşük frekans ve yüksek frekans sinyallerini iletmektedirler.

Uydu Mekanizmaları

Bir uydu, radar antenleri, mobil iletişim sistemleri, dönen alıcı antenler vb. birçok dönen sistemi içermektedir. Bu sistemlerin işlevlerini yerine getirebilmeleri için elektrik gücünün ve her tür sinyalin sabit yapılardan dönen yapılara iletilebilmesi gerekmektedir. Slip ringler, bu noktada kullanılması gereken cihazlardır.

Helikopter Mekanizmaları

Helikopterlerin dönen mekanizmalarının daha hızlı ve hava koşullarından etkilenmeden çalışabilmesi için buzdan arındırma mekanizmalarına sahip olması gerekir. Ayrıca bu dönen mekanizmaların üzerinde çok sayıda sensör de kullanılır. Helikopterlerin dönen sistemlerinin bu ihtiyaçları slip ringler ile sağlanır. Slip ringler sabit yapıdan dönen yapıya her çeşit sinyal ve gücü iletebilmektedir.

Uçak Mekanizmaları

Uçak mekanizmalarının tasarımları yüksek hassasiyet gerektirmektedir. Bir vidanın gevşekliği bile uçakların uçuşunu etkileyebilmektedir. Ayrıca uçak sistemleri çok kompleks şekilde imal edilmişlerdir. Uçakların bazı sistemlerinde veya sistemler arası geçişlerde sinyal ve güç iletiminin sabit yapılardan dönen yapılara iletilmesi gerekir. Bu noktada da yüksek hassasiyet ve dayanıklılığa sahip olan slip ringlerimizin kullanılması gerekmektedir.