Slipring nedir?

Slip ring (Döner elektrik konnektörü, iletişim bileziği, akım-toplayıcı kolektör, döner elektrik iletimi ünitesi) nedir? 

Elektromekanik bir ürün olan slipring elektriksel gücü ve elektrik sinyallerini sabit bir yapıdan dönen bir yapıya iletimini sağlamak için kullanılan bir üründür.

Dönen bir yapı üzerine elektrik güç ve sinyallerini aktarabilir miyim?

Slip-ring aralıklı, kesintili veya sürekli dönmesi istenen her elektromekanik sistemde güç ve/veya veri iletimi için kullanılabilir. Bu ürünler mekanik performansı artırarak, çalışma esnasında dönen kısım ile sabit kısım arasında kablo bağlantılarının zarar görmesi engellenerek hareketli sisteme veri ve güç akışı sağlanır.

Ayrıca özel olarak üretilen çok arayüzlü slipringler de mevcuttur. Bu özel modeller de  elektriksel güç ve sinyallerin yanında tek ve çok kanallı fiberoptik bağlantılar ve pnömatik/ hidrolik sistemler için gaz ve akışkanların iletimi tek bir ürün üzerinden sağlanabilir. 

Döner elektrik arayüzleri, akım toplayıcı iletişim bileziği, fırça tutuculu bilezik sistemi, dönen elektrik konnektörleri, kollektör, fırdöndü, döner mafsal veya döner elektrik eklemleri olarakta adlandırılır. En yaygın kullanımı slipring motorlar, elektrik generatörleri, paketleme makineleri, kablo tamburları, döner kameralar, rüzgar türbinleri, döner sistemlere, kontrol devrelerine güç transferi ve analog veya dijital sinyaller içeren dataları iletmek için her sistemde kullanılabilir.