Tekstil Makineleri

Tekstil Baskı Makineleri

Tekstil baskı makineleri kumaşa istenilen deseni veya resmi basmak üzere dizayn edilmişlerdir. Bu makinelerin en önemli parçaları olan ve aralarından kumaşın geçtiği dönen silindirlerin içerisine, dönüş esnasında istenilen sinyal ve elektrik gücünün iletilmesi gerekmektedir. Ancak bu sinyaller ve gerekli elektrik gücü sabit olan yapılardan dönmekte olan silindirlere iletilmelidir. İşte bu noktada sabit yapılardan dönen yapılara her türlü güç ve sinyal iletimi yapabilen slip ringlerin kullanılması gerekmektedir.

Kalender Makineleri

Kalender makineleri günden güne gelişen modern tekstil dünyasında kumaşa son işlemlerin yapılması ve buna paralel olarak kalite ve verimliliğin arttırılması ihtiyacına cevap olarak tasarlanmıştır. Bu makinelerin en önemli parçaları olan ve aralarından kumaşın geçtiği dönen silindirlerin, dönüş esnasında istenilen sıcaklık aralığında olmaları gerekmektedir. Bu sıcaklık termokupl kullanılarak oluşturulur. Ancak bu termokupl ve gerekli elektrik gücünün sabit olan mekanizmalardan dönmekte olan silindirlere iletilmesi gerekmektedir. İşte bu noktada sabit ortamdan dönen ortama her türlü güç ve sinyal iletimi yapabilen slip ringlerizin kullanılması elzemdir.

Başlıca kullanım alanları Yuvarlak örgü makineleri, kare örgü makineleri, deri işleme makineleri, kumaş serim makineleri.