Slip Ring Tamiri

Uygulamanın tipine bağlı olarak, slip ringler bakım gerektirebilir. Bu durum dönüş sayısına ve/veya slip ringlerin içinde bulunduğu çevre koşullarına bağlıdır.

Uygulamaların büyük bir kısmı düzenli bakım gerektirmez. Bu örneğin, vinçlerde kullanılan bir slip ring yılda bir milyon tura muhtemelen ulaşamayacakken, rüzgar türbinlerinde kullanılan bir slip ring on milyon turu görecektir. Genellikle vinçlerde bir kaza meydana gelmedikçe bakım yapılmaz. Sorunların çoğu elektrikli kompresörlerle veya slip ringleri döndürerek basitçe çözülebilir. Normalde sorun slip ringlerin uzun bir süre dönmemesinden kaynaklanır. Slip ringlerin uzun süre dönmemesi içlerindeki pirinç halkalarda aşınmaya yol açar. Roda Sliprings fırçaları piyasadaki pek çok markanın aksine, dönmeye başladığında halkalarını temizleyecektir.

Slip ring tamiri, devamlı döner uygulamalarda (rüzgar türbinleri gibi), arıza veya zararı önlemek için bazı temel bakımlar gerekmektedir. Bu tip genel bakımlara genellikle yılda bir kere ihtiyaç olur. Kurulu tertibatın temizlenmesi, dahili bileşenlerdeki fırça tozunu temizlemek kadar kolaydır. Bu temizlik kompresörlü hava ile, vakum ve fırça ile veya ikisinin birleşimi ile yapılabilir. Fırçalar grafit (saf ve yumuşak karbon) içerdiğinden Roda Sliprings slip ringleri asla yağlama gerektirmez. Genellikle tozun temizlenmesi 5 dakika veya daha az süre alır ve bu özellikle iletişim devrelerindeki her türlü sorunu engellemeye yardımcı olur.

Roda Sliprings, devamlı döner uygulamalarda, güç ve iletim/veri halkalarını tozun çoğundan korumak için ayırıcı bir plaka kullanır. Bu durum toz kaynaklı problem şansını ortadan kaldırır  ve temizleme aralıklarını büyük ölçüde uzatabilir.

Sonuçta, slipringler bazı zamanlarda bakım gerektirebilir. Bununla birlikte, bu minimal prosedürü uygulamak kesinti süresini oldukça azaltacak ve uzun vadede ortay çıkabilecek masraflardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Uygulamanıza özel bakımlarda ilgili daha çok bilgiyi Slipring A.Ş mühendisleriyle iletişime geçerek elde edebilirsiniz.

Aşağıda tamir işlemlerinden kesitler görebilirsiniz: